Hogyan ismerhető fel az allergia?
Szénanátha? Vagy mégsem? Az allergiás megbetegedésen szenvedők jól tudják, hogy a pollen típusától függetlenül az allergiás reakció lefolyása majdnem mindig ugyanolyan. Ők már nagyjából tudják mi a bevált módszer és mit kell tenniük a tünetek csökkentésére.

Mi az allergia?
A pollen egy immunológiai láncreakciót indít el a szervezetünkben. A szervezet természetes védekező rendszere működésbe lép, így tulajdonképpen az ártalmatlan virágport is veszélyes anyagként ismeri fel. Ez a hibás programozás nem marad következmények nélkül, mert a virágporral való következő találkozáskor a szervezet a pollent kórokozóként ismeri fel és harcol ellene.
Miközben az allergén az antitestekhez kötődik, bizonyos testi sejtek hisztamint szabadítanak fel. Ezek a hírvivő anyagok átjárhatóvá teszik az érfalakat a folyadékok, a fehérjék és egyes sejtek számára, ezzel duzzanatokat, kivörösödést, viszketést és tüsszögési rohamokat kiváltva. Emellett légszomj, gyomor-bélrendszeri panaszok, migrén, fáradtság, alvászavarok és depresszió is jelentkezhet.
Itt a Nagy Allergia teszt! Felmérést készítünk, segíts te is!
Kíváncsiak vagyunk, hogy milyen jellegű allergiával találkoztál már, illetve hogy te is szenvedsz-e az allergia miatt?
Segíts nekünk, töltsd ki rövid kérdőívünket, amit ITT találsz!
De hogyan ismerhető fel a betegség, ha még nem vagyunk benne biztosak, hogy tényleg allergiásak vagyunk? És egyáltalán, szükséges-e az allergiát kezelni, muszáj rá valamiféle tablettát szedni? Mi történik, ha megpróbálod gyógyszerek nélkül átvészelni ezt az időszakot?
Az allergia diagnózisát allergológus szakorvos tudja a legpontosabban felállítani, de a háziorvosi rendelésen is sok kérdésre választ kaphatsz.
De amíg még csak gyanakszol, hogy a tüneteid alapján allergiád van, addig is létezik egy-két támpont, ami segíthet eligazodni.
Ha tavasszal az alsó és felső légutakban, a szemen és a bőrön tapasztalsz tüneteket, mindenképpen fordulj orvoshoz!
Tavasszal elindul a pollenszezon és ezzel a tünetei is előtörnek. Mivel ilyenkor kifejezetten magas a levegőben található allergének száma, különösen fontos, hogy az is felismerje az allergiás tüneteket, aki korábban nem szenvedett ettől a betegségtől, és tájékozódjon a megelőzés és kezelés módjairól is.
Bizonyára mindenki hallott arról, hogy az allergia a szervezet túlzott immunválasza egy olyan anyagra, amelyre az egészséges, nem allergiás ember teste lényegében nem is reagál. Allergia fennállása esetén a panaszok a környezetben található pollenek, poratkák, penészgomba, háziállatok szőrének (összefoglaló néven ún. allergének) hatására felerősödhetnek.

A kiváltó okok különbözőek, a tünetek viszont nagyon hasonlóak: tüsszögés, köhögés, orrfolyás, orrdugulás, szemviszketés, könnyezés, esetleg sípoló légzés, légszomj, zihálás, köhögés. Nem ritka a csalánkiütés, vagy az ekcéma megjelenése sem, gyakoriak az ételallergiák is.
Láthatjuk tehát, hogy a kellemetlen allergia tünetei leggyakrabban az alsó és felső légutakban, a szemen és a bőrön jelennek meg. Ha ezeken a felületeken tapasztalsz tüneteket tavasszal, fordulj mindenképpen háziorvosodhoz!
A szénanátha ellentétben azzal, ahogy sokan gondolják, nem ártalmatlan, hanem krónikus betegség, amit komolyan kell venni! A vírusok vagy baktériumok okozta egyszerű náthával ellentétben az allergiás nátha nem múlik el egyszerűen. Kezelés nélkül, elhúzódhat és idővel allergiás asztma lehet a szövődménye. A szénanátha és az asztma gyakran egy életen át megmaradnak, emiatt fontos a kezelése és felismerése.